JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY – NOŚ ODBLASKI

 

Projekt edukacyjny
„JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY” – NOŚ ODBLASKI
realizowany przez Soroptimist International

Soroptimist International to największa kobieca organizacja działająca na rzecz kobiet i dziewcząt. Od 1921 roku zrzesza kobiety czynne zawodowo. Na całym świecie jest nas ok. 76 tysięcy, z czego 35 tysięcy w Europie

Organizacja ma stałego przedstawiciela przy ONZ (ECOSOC), w Radzie Europy i European Women’s Lobby. Od 2012 roku zrealizowano 6 251 projektów o wartości 14,755,799 €, z których skorzystało 1 678 187 kobiet i dziewcząt.

Działalność obejmuje następujące obszary:

  • Edukacja,
  • Pomoc kobietom w ich dążeniu do osiągnięcia niezależności materialnej,
  • Walka z przemocą wobec kobiet,
  • Ochrona zdrowia,
  • Ochrona środowiska, dostęp do czystej wody i zdrowego pożywienia.

Większość Klubów przyznaje stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Soroptymistki z Klubów zrzeszonych w Unii Klubów Polskich rozpoczynają realizację projektu edukacyjnego JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY – NOŚ ODBLASKI. 5 tysięcy sztuk zawieszek odblaskowych z logo SI zostanie przekazanych dzieciom i młodzieży. Podczas spotkań Soroptymistki przypomną, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, powinien mieć umieszczony odblask w sposób widoczny dla kierujących pojazdami.Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40metrów. Osoba piesza mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna z odległości ok 150 metrów, co pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

Federacja Europejska Soroptimist International przekazała na projekt 2500 EURO w ramach Funduszu Action Fund 2016.

W projekcie uczestniczą Kluby z Bielska Białej, Cieszyna, Gdańska, Katowic, Krakowa, Olsztyna, Słupska, Tychów, Warszawy i Wrocławia.

Projekt koordynuje Pierwszy Krakowski Klub SI.

Mamy nadzieję, że nasze działania mające na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii dbania o bezpieczeństwo własne i innych w przyszłości sprawi, że na naszych drogach będzie mniej wypadków z udziałem pieszych.

A Ty świecisz przykładem? Nosisz odblaski?

Oglądaj animację: vimeo.com/soroptkrakow/odblaski

Projekt wspiera Kierowca Rajdowy Michał Kościuszko.

ULOTKA DO PROJEKTU
DEKLARACJA POPARCIA AKCJI PRZEZ KOMENDĘ MIEJSKĄ W SŁUPSKU

 

INFORMACJA Z REALIZACJI PROJEKTU
JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY – NOŚ ODBLASK

ODBLASKI PRZEKAZANE ZOSTAŁY W TRAKCIE SPOTKANIA UCZNIOM NAJMŁODSZYCH KLAS – I,II,III. W ZESPOLE SZKÓŁ W POBŁOCIU, UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO DZIAŁAJĄCEGO NA AKADEMII POMORSKIEJ W SŁUPSKU, W SZKOŁACH PODSTAWOWY W: GOGOLEWKU, GŁOBINIE I W SŁUPSKU NR 2.

DZIECI WYKAZAŁY SIĘ DUŻYM ZAINTERESOWANIEM AKCJĄ, DOCENIŁY ROLĘ BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ NA DRODZE. W OCZACH DZIECKA ODBLASKI PEŁNIĄ PODWÓJNĄ ROLĘ, SĄ NIE TYLKO WAŻNYM ELEMENTEM GARDEROBY ZE WZGLĘDU NA DOBRĄ WIDOCZNOŚĆ, ALE RÓWNIEŻ CIEKAWYM UZUPEŁNIENIEM STROJU . WIELU MAŁYCH ODBIORCÓW PO RAZ PIERWSZY SPOTKAŁO SIĘ Z SYLWETKĄ MICHAŁA KOŚCIUSZKI I WIDAĆ BYŁO, ŻE WZBUDZIŁ NIE TYLKO ZAINTERESOWANIE DZIECI ALE RÓWNIEŻ POKAZAŁ POTRZEBĘ POSIADANIA POZYTYWNYCH WZORCÓW U NAJMŁODSZYCH. DZIECIOM ZDECYDOWANIE ŁATWIEJ ZROZUMIEĆ POTRZEBĘ ZMIANY JEŻELI TREŚCI TE POPARTE SĄ PRZEZ OSOBY, KTÓRE W OCZACH DZIECKA SĄ WYJĄTKOWO ATRAKCYJNE, RÓWNIEŻ ZE WZGLĘDU NA OSIĄGNIĘCIA. PRZYGOTOWANE ULOTKI DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ PODEJMOWANYCH PRZEZ ORGANIZACJĘ PRZEKAZANE ZOSTAŁY DZIECIOM CELEM ZAZNAJOMIENIA RODZICÓW ZE SFERĄ DZIAŁAŃ PODEJMOWANYCH PRZEZ SOROPTIMIST I TYM SAMYM PRZYCZYNIĄ SIĘ DO ROZPROPAGOWANIA WIEDZY O ORGANIZACJI W POLSCE I NA ŚWIECIE.

Artykuł z Głosu Pomorza (20 luty 2017 r.)