Spotkanie integracyjne soroptymistek w Darłówku w Europejskim Roku Dziedzictwa Wielokulturowego

Poznawanie dziedzictwa kulturowego i weekend dla zdrowia
były celem Spotkania Integracyjnego zorganizowanego przez KLUB SI w Słupsku w dn.25 – 27.05.2018 r.

w RÓŻY WIATRÓW w Darłówku.

Na terenie Pomorza Darłowo i jego dzielnice są bowiem znakomitym przykładem wielowiekowego współistnienia naszego Pomorza z Polską, Skandynawią, Brandenburgią, Niemcami.
Potężnym wielowiekowym zabytkiem jest m.in. Zamek w Darłowie, rozbudowany i wyposażony w XIV w., który był największą i najsilniejszą twierdzą morską na polskim Pomorzu, a Eryk był władcą całej Skandynawii.
Znakomity przewodnik Arkadiusz Sip prowadził nas urokliwą trasą umożliwiając kolejno zwiedzanie latarni morskiej, rozsuwanego mostu, Bulwaru nad Wieprzą, rybackiego portu, stoczni remontujących jednostki pływające ze Skandynawii, rybaków wracających z morza z połowu dorsza, ogromnego portu jachtowego, a także zespołu luksusowych apartamentowców budowanych na brzegu Bałtyku przez belgijskie konsorcjum, świadczących o korzystnych zagranicznych inwestycjach.
Pogoda sprzyjała wędrówce, ze zdumieniem dowiedziałyśmy się o spacerze liczącym 6,5 km. Późnym popołudniem zaczęły się warsztaty dla zdrowia prowadzone perfekcyjnie przez trenera Polskiej Federacji Nordic Walking i agua nordic mgra Mirosława Birkusa. Ten wspaniały, pełen empatii, utalentowany i nie żałujący czasu Instruktor rozpoczął od wykładu łączącego podstawy teoretyczne z praktycznymi, a następnie przeszedł do gimnastyki.
Intensywną gimnastyką w sali rozpoczęłyśmy także następny dzień, aby potem utrwalać umiejętności w hali sportowej i przejść do praktycznych ćwiczeń w basenie.
Również po obiadokolacji uczestniczyłyśmy w wykładzie i gimnastyce nordic walking, a o 22 pływaniu w kolorowo podświetlanej wodzie.
Po śniadaniu niedzielnym, aby nie tracić ani chwili także była gimnastyka i możliwość skorzystania z bogatej oferty SPA ze znaczną zniżką.
Warunki pobytu w „Róży Wiatrów „ w Darłówku Zach. Były doskonałe, przede wszystkim należy podkreślić ogromną kulturę obsługi, życzliwość, znakomitą organizację, wspaniałe wyżywienie i serdeczność właścicielki Iwony Ukleja – Chabros oraz Jej Taty, który także ze swoim czułym nadzorem był w pobliżu.
No i niezwykle ciekawe – Darłówek to jeden wielki ogród bajkowo pięknych różnokolorowych rododendronów, oblepionych kwieciem o tej porze roku.
Dziękujemy Siostrom z Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Bielska–Białej i oczywiście Słupska za Wasz radosny, aktywny pobyt.
Marianna Borawska
Klub SI w Słupsku