XXVII Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej

Na XXVII Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej nadesłano 9627 zestawów tekstów literackich z 369 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 498 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 37 szkół w Stanach Zjednoczonych i 66 utworów literackich z 2 szkół w Berlinie.

Na organizowany od 25 lat przez Gimnazjum nr 2 w Słupsku – dawną Szkołę Podstawową nr 4 – Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej, wpłynęło łącznie 124705 zestawów wierszy i opowiadań najmłodszych polskich literatów. W tym roku młodzi twórcy z całej Polski poddali naszej ocenie ponad 9000 swoich tekstów. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Soroptimist International, propagującego ideę konkursu wśród środowisk polonijnych, od 2 lat możemy określać jego rangę jako międzynarodową.

Utalentowana literacko młodzież polonijna z USA, Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech, Grecji nadesłała nam na 25. – jubileuszową edycję konkursu 108 zestawów wierszy i opowiadań. Społecznie pracująca komisja jurorska, pod przewodnictwem znanej pisarki i przyjaciółki dziecięcej twórczości – Wandy Chotomskiej – wyróżniła 18 zestawów prac z Nowego Jorku i Berlina.

Nagrodzone i wyróżnione wiersze i opowiadania zostały opublikowane w książce pokonkursowej „Wiatr ma w kieszeniach miliard skrzypiec”. Ten piękny, poetycki tytuł został zaczerpnięty z wiersza laureatki konkursu – uczennicy klasy III Gimnazjum w Byczynie – Karoliny Chyły. Karolina, która swoimi wierszami zachwyciła panią Wandę Chotomską, jest już prawdziwą poetką, mimo bardzo młodego wieku –  laureatką wielu konkursów poetyckich, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszaną na liczne spotkania autorskie. To prawdziwy talent.
Przed nią, wielokrotną laureatką naszego konkursu była dziewczynka wychowana na styku dwóch kultur Izumi Yoschida, zachwycająca jurorów niezwykłą oryginalnością i prostotą swoich wierszy. Wielu laureatów konkursu, publikujących w dorosłym już życiu tomiki poetyckie, pierwsze kroki stawiało w naszej zabawie literackiej.

Pliki do pobrania:
Cele konkursu
Historia konkursu
Komisja jurorów
Prace wyróżnione
Regulamin XXVII Konkursu
Słupski Konkurs Literacki w Ameryce
XXVII Konkurs Literackiej Twórczóści Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej