Werdykt jury I Konkursu „Witkacy. Napisane dzisiaj”

Rada Konkursowa Pierwszego Międzynarodowego Konkursu literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”:

Anna Czerny-Marecka – dziennikarka, polonistka, autorka popularnego bloga-„Anki Czytanki”,

Jerzy Fryckowski –  poeta, polonista, autor ponad dwudziestu tomików poetyckich, animator kultury,

Aleksandra Karnicka – komisarz Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł S.I. Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”,

Grażyna Lasoń-Kochańska – dr hab., prof. AP w Słupsku, literaturoznawca,

Małgorzata Lenart – polonistka, redaktorka wydawnictwa „Lenart”,

Grzegorz Leszczyński – dr hab., prof. UW – historyk literatury dziecięcej, krytyk literacki,

Agata Marzec – polonistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich, autorka opowiadań, wierszy oraz powieści,

 Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka, autorka wielu baśni i opowieści regionalnych dla dzieci i młodzieży,

Przemysław Pawlak – Prezes Instytutu Witkacego w Warszawie,

Maria Pietryka-Małkiewicz – polonistka, pomysłodawczyni i koordynatorka Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, edukator,

Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska – pedagog,  specjalista d/s teatru, Prezes Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej – Teatr Rondo.

    po dwóch miesiącach bliskiego kontaktu z Waszymi wierszami, opowiadaniami, utworami dramatycznymi, scenariuszami i komiksami postanowiła nagrodzić i wyróżnić tych autorów, którzy podjęli interesującą  próbę spotkania z Witkacym na własnych, odważnych zasadach i potrafili się do niej odnieść, świadomie wybierając źródło inspiracji i proponując oryginalną wypowiedź artystyczną, wynikającą  z zagłębienia się w świat intrygującej twórczości  genialnego pisarza, filozofa i malarza.

    Kochani- mamy przyjemność przekazać Wam piękne, cenne uwagi naszego jurora witkacologa   Przemysława Pawlaka, które mogą być dla Was wskazówką, myślą przewodnią w następnych edycjach konkursu:  „Prace inspirowane twórczością i życiem Witkacego nie muszą opowiadać o Witkacym. Mogą być skonstruowane zgodnie z zasadami Czystej Formy lub być twórczym rozwinięciem wątków podejmowanych w dramatach, wierszach, rysunkach, czy nawet w inskrypcjach z tła portretów. Laureatom i wszystkim uczestnikom pierwszej i przyszłych edycji Konkursu życzę, by w dziełach naszego Patrona znajdowali wciąż nowe – niekoniecznie odpowiedzi, a pytania; najbardziej intrygujące, pasjonujące, inspirujące i irytujące pytania o świat. Dorobek Witkacego jest bowiem Kosmosem, którego badania zajmą jeszcze niejedno pokolenie, a przez ukryte w jego utworach szczeliny można zajrzeć do wszystkich nauk, religii i sztuk.”  Przemysław Pawlak przyznał dodatkowo swoje wyróżnienia: „Karolinie Strojny, Julianowi Dieu i Samuelowi Urbaniakowi – oprócz prac laureatów, którzy zdobyli w sumie najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach, ich prace będę na pewno rekomendował do druku redakcji „Witkacego!”

Słowami prof. Grzegorza Leszczyńskiego gratulujemy:

 „Wszystkim, którzy przystąpili do konkursu: młodym pisarzom, że mieli odwagę odsłonięcia swojego wnętrza, co nie jest ani łatwe, ani modne; ich opiekunom, którzy potrafili zachęcać do tworzenia i którzy nie zranili tych, którzy pokazali swoje próby pisarskie. Najważniejsze nie jest to, czy zdobędzie się nagrodę, lecz to, czy się po nią sięga, z nią mierzy, czy wyzwala ona w nas radość tworzenia, przeżywania i myślenia w żywiole sztuki”.

Drodzy autorzy 219 utworów- uczniowie 41 szkół podstawowych i 35 szkół średnich- dziękujemy serdecznie za zaufanie, którym nas obdarzyliście. Zapraszamy do rozwinięcia skrzydeł w następnej edycji konkursu.

                                            W imieniu jurorów i  organizatorów:

        Jolanta Wiśniewska – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku

                                    Maria Pietryka-Małkiewicz – koordynatorka konkursu

         Marta Kiedos- prezydentka słupskiego Klubu Soroptimist International